Viimane blogipostitus!

Milline võiks olla veeb ja sotsiaalne tarkvara 5-10 aasta pärast?

Mul on raske sellele küsimusele vastata, isegi kui internet selle teemaga seonduvalt erinevaid arvamusi ja hüpoteese täis on. Mul oleks sama keeruline ka viis aastat tagasi samale küsimusele vastata, või siis kindlasti poleks ma ligilähedaseltki õigesti vastanud. Infoajastu maailm muutub ju nii kiiresti ja võimaluste valik (virtuaalse) maailma muutmiseks aina suureneb.

Ma arvan, et virtuaalne maailm muutub üha killustunumaks. Mõiste “ülemaailmne globaalne küla” kui selline on pidevalt murenemas, sellele aitavad kaasa inimesed ise ja sellest tulenevalt ka suured tegijad turul (Google, Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr …). “Keskmist inimest” ei huvita, mis toimub teisel pool maakera, seda hüpoteetilist inimest ei huvita enam isegi oma naabrite tegemised-lahkuminekud-titepildid nii palju. Noored-lapsed siin- ja sealpool maailma on kõige rohkem iseendast huvitatud, maailm on veelgi enesekesksemaks muutumas. Igaüks meist on ju omaenda väikese maailma keskpunkt ja kõik sotsiaalvõrgustiku elemendid seda ainult võimendavad. Peaaegu kõik meist annavad “enekate” suurele kirjule massile oma panuse.

Samas ei saa öelda, et iga tulevane noor täiskasvanu ainult lähemast linnast sotsiaalvõrgustikus tuttavaid omab, on ju eesmärgiks oma profiilile ükskõik millises keskkonnas võimalikult palju “sõpru” või “järgijaid” saada. Sellest lähtudes peaks ju kõigil populaarsetel internetitähtedel külluses ülemaailmseid sõpru olema ja oma panuse globaalse küla tekkimisse andma. Ent siin tuleb mängu nukker tõdemus: mida rohkem on sul kontakte, seda üksildasem võid sa tegelikult olla. Paljudega neist tuhandetest suurt ja sügavat juttu ajada jõuab (kas enam tahadki?…), aga tähelepanuvajadus nõuab siiski oma, seega kogu aeg kulub tuhandepealise massi infokildudega hädapäraseks toitmiseks, aga päris “omad” jäävad kõrvale või üldse tekkimata.

UNuLzjN.jpg

Olen ma liiga negatiivne? Sotsiaalne veeb on meile ju nii palju andnud, võimalusi enda harimiseks ja silmaringi laiendamiseks on tohutult. Miks tunnen aga ka ma ise (veel selle põlvkonna esindaja, kes oma esimese kuvari koju alles varateismeliseeas sai), et redditis meelsamini alamfoorumis nimega /r/reactiongifs käin kui  pikemaid loengumaterjale läbi loen? Sest see on nii sõltuvusttekitav. Ja ma tean seda. Aga kas nooremad teavad? Või on nende saatuseks märkamatult suurem osa oma tähelepanuvõimest juba oma elu alguses kaotada? Või ongi see tulevikumaailm: tähelepanuvajadusega impulsiivsed keskendumisvõimeta noored? Mida saabki ühiskond ühiselt korda saata, kui igaüks on indiviid ning koostöö (kasvõi ühine tarkvara arendamine) siiski oma ego allasurumist ja koos tegutsemise võimet  nõuab (aga mida pole, seda pole)?

6LEHNQM.png?1

c67mFfa.png

Minu arvamust võib muidugi mõjutada meie tänapäeva “parimad pojad” ehk siis kõige häälekamad/kirevamad tegelased, kes tahavadki silma jääda ning seega tervikpilti moonutavad. Aga ka väiksemal määral on see ju nii: praegune tendets on muutuda võimalikult seotuks ja sotsiaalseks ja sellest tulenevalt suhelda aina väiksemas maailmas, omaenda kastis, omaenda publiku ees. Loodan, et vähemalt reaalselt (veebi)maailma arendamiseks oskusi omavaid kaas-Maalasi samad “tõved” samal suurel määral ei taba.

h5Zpo2l.jpg

Jeszo3H.png

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: