Manipulatsioon internetis – see on imelihtne! …

Selle nädala blogipostituse teema on järgmine: “Kirjelda ajaveebis kolme õpetlikku juhtumit manipulatsioonide ja pettuste vallast”

* E-poe petuskeem

E-poode kasutab ka siinse maa rahvas aina rohkem ja rohkem, isegi nii palju, et odavat hiina kraami täis olevaid pakke veavad meie postiljonid juba suure vaevaga kohale. Ka mina ise olen ülemaailmse e-poe eBay kasutaja, hetkel veel siiski ainult ostja rollis. Kuid eBay’s saab nii ostjat kui ka müüjat ninapidi vedada, isegi kui ostjal ses keskkonnas suuremad õigused oma raha tagasisaamiseks olema peaksid.

Üks võimalus on müüjal ära kasutada ostjate tähelepanuoskust või siis … tähelepanematust. Juriidiliselt on kõik korras, aga kui ostuhuviline täpselt välja ei loe, mida ta ostab, võib ta kalli raha eest väga odava portsu otsa sattuda. Selline seik juhtus ka ühel briti noormehel, kes ostis 450 naela eest eBayst mängukonsooli XBox One. Müüja saatis talle aga hoopis  pildi sellest konsoolist. Ebay lehel olnud pakkumise nimes oli lausa sõna “Photo” olemas, 19-aastane Peter aga ei pannud seda kavalat nüket tähele ning postiga saadetigi talle kauaoodatud mängumasina asemel hoopis foto. Peter sai oma seikluse tõttu internetis päris kuulsaks, aga midagi head sellest kuulsusest siiski ka sündis: kohalik videomängupood halastas talle ja kinkis selle masina talle tasuta. Seega sel juhtumil oli õnnelik lõpp, aga paljudel teistel nii hästi ei lähe, kuna igaüks ju sellise konksu otsa sattumist avalikult reklaamida ei tahakski…

297dbfb2-65f2-4442-a49d-914becee886f_NTI_XBOX_XMAS_SCAM_05.jpg

 

Petuskeem, mis toimib “tänu” sinu sõpradele

Kui sul nahk üle kõrvade tõmmatakse, siis kõige parem on sellega avalikkuse ette tulla, sest äkki mõni teine potentsiaalne ohver siis samast aukukukkumisest pääseb. Üks Kanada naine tegigi nii. Temalt raha välja petmine käis väga osavalt: naine tahtis osta hülgenahast sõrmikuid ja tema sõbranna soovitas ühte müüjat, kes olevat usaldusväärne pakkuja. Ning see müüja tegi kõik, mis võimalik, selleks et kahtlust mitte äratada: ta lisas ohvri endale Facebookis sõbraks (naine nägi, et tal on palju sõpru ja profiilileht on aktiivne), ta genereeris rahulolevate ostjate kommentaare ning toetus näiteks ka algse soovitaja naiivsele soovitamisele. Pole paremat maskeeringut kui heausksed inimesed.

Mida aga sellest juhtumist õppida? Kas seda, et mitte kedagi internetis uskuda ei või? Loodetavasti asi nii hull siiski ei ole, aga kui paranoia siiski üle pea kasvab, siis tasub parimaid pakkumisi jätkuvalt veidi rohkem kontrollitud keskkondades otsida (nt Amazon või Ebay, ja siiski ka seal vastavad pakkumised on vaja tähelepanelikult läbi lugeda!).

* Sotsiaalmeedia ja perekonnasuhted

Internetipetised oskavad väga hästi ära kasutada meie inimlikkust. Igaühel meist on oma lähedased, sõbrad, tuttavad, elu “teisel pool ekraani”. Aga kuna meie olemine sotsiaalmeedias on muutunud kogu meie elu hõlmavaks, siis pole paha tahtjatel mingeid raskusi meid kui peopesal lugeda ja tundma õppida.

Ühe viimasel ajal (vähemalt USA-s) jälle pead tõstma hakanud petuskeemi sisuks on avaldada suure internetist pärit teadmisepagasiga meie ühiskonna vanematele liikmetele survet. Nimelt valib petis välja ühe (tavaliselt nooremapoolse) inimese, kes sotsiaalmeedias väga aktiivne on, uurib välja ja õpib selgeks kogu tema elu ning helistab siis näiteks tema vanaisale või -emale. Helistab, et öelda, et on kuskil välismaal vanglas ja nüüd on tal vaja kautsjoniraha. Tundub tegelikult natuke uskumatu, et selline skeem töötab: kas siis vanavanemad ei tunne oma lapselast häälest ära? Aga nii see on: petised oskavad rääkida väga üldise aktsendiga (USA) inglise keelt ja on endale “pähe tagunud” kogu lapselapse elu ning vanavanemad jäävadki uskuma, et nende pojapoeg pogrist välja saada tahab ja et nemad on ainukesed, kes teda tol hetkel aidata saavad.

Petiseid võib selles olukorras iroonilisel kombel paljastada jällegi inimlik viga. Ühed võimalikest petetutest sai aru, et tegemist on raha välja pressimisega, kuna petis ei kutsunud neid hellitusnimesid pidi

Mis võiks selle petuskeemi korral aidata? Lihtne vastus: inimlikkus, lähedus. Teadmine, kes on meie ümber ja kes on siis meie “lähedased” tegelikult. Suurem hoolivus ja mitte ainult tühjade sõnade lugemine Facebooki seinal.

fKWp1lj.jpg

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: