Glider pattern from the Game of Life

Sel nädalal on teemaks häkkerid, täpsemalt üks huvitav lugemine. “Kuidas saada häkkeriks” eestikeelses versioonis, originaalautoriks Eric S. Raymond ja tõlkijaks meie endi õppejõud Kaido Kikkas.

Kõigepealt hakkasin ma uurima häkkerite logo ja esimene video, mida Conway Game of Life’iga seotult vaatasin, oli ka juba elamus omaette. Kas tänapäevane noorem Anonymouse põlvkond oma ajalugu üldse teab?…

Ja siit tuleb välja ka häkkerite ja kräkkerite erinevus: vanad ja noored, originaalid ja originaalitsejad. Häkkimine kui mõiste on eriti viimaste aastate jooksul vägagi palju noorte seas teisenenud. Facebook’i “häkkimine”, e-maili “häkkimine”… Mille kõigega noored ja naiivsed ajud ei uhkusta. Tänapäevased suhtlusvahendid annavad ju nii palju võimalusi kätt proovida ja oma proovimistest tervele maailmale kuulutada. Et siis aastate pärast piinlikkusest tooli alla vajuda, kui enda nime internetist otsides (enda nime “häkkides”!) nooruspõlve rumalused üles tulevad. Interneti mälu on ju igavene.

WzYkOSt.jpg

Selle postituse aluseks olevas jutukeses on välja toodud viis põhimõtet, mida iga häkker peaks järgima, selleks et ta algselt kirjapandud häkkeri mõistele vastaks: maailm on täis imelisi probleeme, mis lahendust ootavad, ühtegi probleemi ei tohiks kaks korda lahendada; igavus ja nüridus on kurjast, vabadus on hea ja suhtumine ei asenda kompetentsi. Kõik igati asjalikud reeglid, mida ka häkkeriks tituleerimata kasulik järgida oleks.

Kahjuks aga kipuvad osad reeglid rohkem meeles olema kui teised, ja kolmandad ununevad sootuks. Vabadus on see, millele tänapäeva kräkkerihakatised  rõhuvad. Võidelda võimu vastu, olgu selleks siis ema-isa, õpetaja, tööandja või riik. Mis kipub ununema (nooruse probleem muidugi üleüldiselt), on suhtumine. “Häkkerid ei lase poosetajatel enda aega raisata, kuid nad jumaldavad kompetentsi [—]”. “Kui sa austad kompetentsi, hakkab sulle meeldima ka seda enda juures arendada [—].” Tõin need laused jälle välja sellepärast, et teadvustada endale ja teistele häkkerite ja kräkkerite erinevust: õige häkker ei kiitle oma (tihtipeale kiusust paha-)tegudega oma Facebooki lehel, õige häkker on selleks tavaliselt liiga hõivatud, kuna peab tarvilikuks enda oskusi pidevalt arendada.

LGKE89d.png

Suhtumisega on probleeme ka neil kräkkeritel, kes arvavad, et häkkimine on teiste inimeste postkastidesse sissemurdmine ja arvutitesse nuhkvara sokutamine. See peaks ju tegelikult vastupidise meelsusega tegevus olema: võitlus parema maailma eest, lahendades veel lahendamata probleeme ja  kakeldes autoritaarsusega.

BJJuc.jpg

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: