Ühest litsentsist

File:ASF-logo.svg

 

Apache litsents loodi 1995. aastal Apache Tarkvarafondi (Apache Software Foundation) poolt. Tegemist on vabatarkvaralise litsentsiga.

Apache litsentsil on oma kümneaastase ajaloo jooksul kokku kolm versiooni olnud:

1.0 – originaallitsents. Kehtib ainult vana tarkvara korral. Oli kasutusel aastail 1995 – 1999.

1.1 – oli kasutusel ajavahemikus 2000 – 2004.

Versioonid 1.0 ja 1.1 on üsna sarnase sisu ja ülesehitusega, ent muudatus on siiski ka nende lühikestes tekstides näha: uuemast versioonist eemaldati punkt, mis kohustas tarkvarakasutajat Apache tarkvara kasutamist avalikult reklaamima. Uue versiooni kohaselt peab kasutaja Apache tarkvara kasutamise ainult tarkvara dokumentatsioonis ära märkima. Arvestades aga, et kõik inimesed dokumentatsiooni nagunii ei loe, muutus see publik, kes ridu  “This product includes software developed by the Apache Group * for use in the Apache HTTP server project (http:// http://www.apache.org/)” luges, palju väiksemaks.

2.0 – kasutusel 2004. aastast praeguseni.

Nagu Apache enda lehel kirjas, siis see versioon on veidi mahukam, selleks et igasuguseid korduma kippuvad küsimused vastatud saaksid (ehk siis igasugused mõisted on pikalt välja kirjutatud, et advokaatidega vähem vaidlemist oleks). Mõned tähtsamad uuendused sisus: litsentsi peab saama kasutada ka pärast vastava tarkvaraprojekti sisulisi muudatusi; litsentsile võib lihtsalt viidata ehk ei pea enam igasse projektiga seotud faili lisama; NOTICE-faili loomine (igasuguste lisakommentaaride litsentsifailist väljaspoole liigutamiseks) jne.

Muudatuste eesmärgiks oli veel ka see litsents teiste vabatarkvaraliste litsentsidega ühilduma panna. See tähendab siis nt seda, et GPL-litsentsi 3. versiooni ja Apache litsents versiooni 2.0 saab ühildada, kriteeriumiks see, et valmistehtud tarkvara jääb ikkagi ametlikult GPL-litsentsi alla.

Apache litsentsi eelistavad need ärid, kes avatud lähtekoodi edasiarendades ka head raha teha tahavad, ilma et oma arendusi omakorda paljastama peaks. Google on väga sobilik näide.

GNU slash

Simple Pen Art

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: