“Kevad tuli külla, WoW-ist läksin välja…”

Minu kogemus virtuaalmaailmadega on …. üsna kesine. Arvutimänguperiood jäi mul aega, mil minu kodus internetiühendust ei olnud ja seega virtuaalsesse ühistegevusse kunagi ei jõudnudki.

Seega, otsustasin intervjueerida ühte arvutimänguajastust toibunud tuttavat. Tema kolm aastat kestnud huvi keskpunktiks oli World of Warcraft. Tähistan oma jutustaja tähega “A”.

————–

“A” – Mida mina kui mängija üksinda teha ei saanud, oli suurte koletiste tapmine. Mind paelus keskkonna vastu (PvE) mängimine, oma gildiga mobiliseerumine ja koostöö. Gildides olemine on soodus (saad hüvesid). Saad teiste gildidega võistelda, väikses ja suures mastaabis. Eesmärgiks oli au ja kuulsus. 

Mitu aastat seda mängisid? – Kolm aastat (aastail 2007 – 2009). Vahel igal õhtul ja üks-kaks tundi. Kui midagi uut mängu lisandus, siis oli mänguaeg intensiivsem ehk õhtus võis kuluda ka viis-kuus tundi.

Alguses olin ma Eesti gildis ja me kohtusime üksteisega ka päriselus. Kohtumised olid kohalikus Patrickus. Pettumusi päriselus tegelase nägemisel on olnud küll (virtuaalses maailmas said ikka inimesest mõnikord hoopis teistsuguse ettekujutuse). Rahvast oli ka neil kohtumistel igasugust (muuhulgas ülikonnas mehed ja ülemeigitud neiud). Ka päriselus toimunud pubikohtumistel räägiti enamjaolt põhiühendajast ehk mängust, aga muidugi veidi ka päriselust.  Alati oli ka kohal keegi uus, kellega tutvust tehti.

Miks sa lõpetasid? –  Mingil hetkel polnud enam soovi ja aega sellega tegeleda, päriselu tuli ette. Mäng ise oli ka kulukas: 12 eurot kuus + mäng ise + mängu laienduste ostmine. Muuseas, pärast WoWi polegi ma enam sarnase aeganeelava mänguga seotud olnud.

Mis sa sellest mängust ja ajaperioodist võitsid ning mida kaotasid? – Kaotasin aega virtuaalses maailmas elades, raha, sotsiaalelu (ma ei suhelnud inimestega nii palju, kui muidu seda teinud oleksin). Võiduks võin pidada seda, et arendasin strateegilist mõtlemist ja koostöövõimet ning kindlasti inglise keele oskust. Läbi WoWi sain sõpru ja kontakte, millest osad on ka praegu olemas (ka välismaal). Aga aktiivselt ei suhtle enam kellegagi, kes seda mängu praegu veel edasi mängiks.

Osad mängurid on mänginud WoWi selle algusajast senimaani. WoWiga on võimalik raha teenida (nt kullakaevandusega), aga raha siiski väga palju ei teeni (nii et seda põhitööks võtta saaks) ja mäng muutub rutiinseks.

Rutiin jõudis ka “A”le pärale: mäng ei olnud enam piisavalt meeleolukas ja kaotas võlu. Ühel kevadpäeval otsustas “A” virtuaaltapluse asemel kevadilma nautima minna ja pärast seda visati ta ka gildist välja.

Miks sa enam ei mängi? – Päriselu tõmbab rohkem, tahaks kasulikke asju/oskusi reaalelus teha. Eesmärgid on sellised, mille poole virtuaalmaailmas püüelda ei saa. 

———–

Mina muidugi siin ja praegu, viis aastat hiljem seda hinnata ei oska, kui palju “A” tegelikult kaotas ja kui palju võitis, kui ennast sellesse meeliköitvasse virtuaalmaailma tõmmata lasi. Meist igaüks tahab ju veidi enamat, kui seda igapäevaelu on, ja baidikollid on selle soovi rahuldamiseks päris  käeulatuses. Kes teab, võib-olla ongi need tulevikumaailma lahingujutud, mida vanaisad lastelastele põlve peal räägivad!… Parem kui päris lahingutes võidelda igatahes.

 

 

PS: Ma kolistasin veidi ka nende gildi veebilehel ringi (www.apexguild.eu), ent enamus  jäävat “A” sõnul tavakülastajale siiski kättesaamatuks.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: