Kuidas teha Wikipediat paremaks?

Võiks arvata, et kuna Wikipedia on nii vabas vaimus loodud ja lubab nii paljudel ajudel selle edendamisse sisendit anda, siis peaks kõik, mida selle keskkonna paremaks muutmisel välja mõelda saab, juba välja mõeldud olema. Vähemalt tehnoloogiliste võimaluste piires. Ja kes olen  mina, et öelda, mis Wikipedias parem võiks olla, kui kõige tihem viis, kuidas mina mõnele Wikipedia lehele satun, on lihtsa guugeldamise tulemusena, suudan siis lugeda ka ainult diagonaalis artikli peamised punktid ja siis juba sulgen selle veebilehe.

Kõige häirivamana kerkib vaimusilmas esile vast see (interneti ajaarvamise järgi) tihe rahaküsimine Wikipedia toetamiseks. Ikka ja jälle on Wikipedial raha puudu, ikka ja jälle kerkib lehe ülaossa kollast värvi kastike või Jimmy Walesi nägu või muud moodi ergas abipalve mõne dollari saamiseks. “Kui igaüks meist natukene panustaks, oleksid need rahad väga vähese ajaga koos” jne. Täiesti arusaadav, et minusugune tarbija, aga mitte andja ongi süüdi selles, et nii õilsa eesmärgiga keskkond nagu Wikipedia alati rahahädas vaevleb. Nagu oleks ma veebipiraat, kes ainult meediat alla tõmbab, aga kunagi midagi ei jaga. Ja lõpuks jäävad teised ju ilma. Ning arusaadav, et kui Wikipedial oleks mingi kindel sissetulekuallikas, siis oleks see automaatselt mingit moodi kallutatud (sest selline suur keskkond vajab palju raha ja suure summa eest saab ka mõjuvõimu osta), seetõttu peavadki Wikipedia eestvedajad niiviisi raha küsimiseks aktiivselt peale käima.

Sellegipoolest võib anumine (annetuste palumine) minusuguse inimese annetamisest loobuma panna. Minu mõtteviis võib aga ka erandlik olla, internetimaailma rahvale tegelikult suures osas siiski meeldib head teha. Võib-olla anumine, südametunnistusele rõhumine on see üks ja parim viis rahastamise jätkumiseks. Minule siiski meeldiks, et sellel rahaküsimisel oleks rohkem väärikust. Ent mulle pole kunagi kerjamine ka meeldinud, seega asi võib olla täiesti minus endas. Kuidas saada minusugust passiivset tarbijat annetama, selles on küsimus. PayPali sisselogimine pole tegelikult nii keeruline…

Ja loomulikult teeb ka annetuste küsimise intensiivsuse üle internetimaailm nalja. Miski pole piisavalt püha, et “trollide” käest pääseks.

GHWO3.png

NEARl.jpg

zmfcS.jpg

Ja muidugi ka natuke näiteid Wikipediast endast (sest Wikipedial on nii palju nurkasid, kus nalja teha saab):

SlolM.jpg

xN2xp.jpg

vyn06.jpg

4ydFX.jpg

H9aO5.jpg

L1pCcib.jpg

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: